معرفی روستای آغمیون در دهستان آغمیون شهرستان سراب

روستای آغمیون یکی از روستاهای زیبای شهرستان سراب است، این روستا مرکز دهستان آغمیون و در 13 کیلومتری سراب واقع شده است، امروز از سراب نیوز به معرفی کامل روستای آغمیون خواهیم پرداخت

آغمیون یکی از روستاهای شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ایران است. این روستا در ۱۳ کیلومتری خاور شهر سراب جای گرفته‌است. آغمیون مرکز دهستان آغمیون در بخش مرکزی شهرستان سراب است.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۱٬۴۹۳ نفر (۳۹۵ خانوار) بوده‌است[۲]. ارتفاع روستا از سطح دریا ۱٬۸۰۰ متر است.

آغمیون در دامنه جنوبی سبلان واقع شده‌است. یک رودخانه به نام سلی چای از کنار روستا میگذرد این روستا تقریباً به شکل نیم‌دایره‌ای گسترش یافته و خط قطر آن را جویباری تشکیل داده است.

دهستان آغمیون یکی از دهستان‌های شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این دهستان ۱۰٬۴۸۱ نفر (۲٬۶۳۵ خانوار) بوده‌است[۱]. دهستان آغمیون در بخش مرکزی شهرستان سراب جای دارد.

مرکز این دهستان، روستای آغمیون است و دیگر روستاهای مسکونی آن از این قرارند:

روستای آغمیون یکی از روستاهای گردشگر پذیر شهرستان سراب است، این روستا که مرکز دهستان آغمیون است در ۱۳ کیلومتری سراب در دامنه جنوبی کوه سبلان واقع شده است.

به گزارش سرویس گردشگری سراب نیوز، روستای آغمیون به دلیل برخورداری از طبیعت زیبا و بکر یکی از مناطق گردشگری پذیر شهرستان سراب است، رودخانه سلی چای از کنار این می گذرد، شکل ظاهری روستای آغمیون از فضای بالا به شکل یک نیم دایره است که قطر این دایره توسط رود شکل گرفته است ،در کنار روستای آغمیون روستای سهزاب با فاصله یک کیلومتری قرار گرفته که به دلیل گسترش روستاها این دو روستا فاصله کمتری با یکدیرگر دارند و اگر گسترش روستاها ادامه یابند این احتمال وجود دارد که این دو روستا به هم بپیوندند که به دلیل نزدیکی این دو روستا به یکدیگر در گویش محلی شهرستان سراب اهالی منطقه این دو روستا را به یک نام (آغمیون صحرا ) خطاب می کنند

یکی از مهمترین آثار باستانی روستای آغمیون بنای چهار طاقی مربوط به دوره ساسانی است که این اثر یکم فروردین ۱۳۴۷ با شماره ثبت ۷۹۴ به عنوان یکی از آقار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در بین اهالی روستا معروف است که در داخل این اثر باستانی  قبر فرزند ائمه اطهار امامزاده حسن در تاریخ ۷۰۸ قمری در آن واقع شده بود که متاسفانه امروزه جز ویرانه چیزی از این اثر تاریخی و مفقود شدن سنگ قبر چیزی از آن باقی نمانده است.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی جوانان روستای آغمیون هم پای سایر جوانان به مقابله با دشمن بعثی پرداختند که در راه حفظ آرمان های انقلاب اسلامی و ومحافظت از خاک ایران عزیزمان این روستا تعداد ۱۷ شهید تقدیم کشورمان کرده است، اسامی شهدای این روستا عبارتند از : شهیدان والا مقام، مالک اسودی، غلامحسین خدنگی، محرم رنجبر، حمید کارکن، صابر زمانی، عباسعلی نعمانی،  محمود فرامرزی، علی واقفی، مراد ولی پور، اسماعیل موذنی، فیروز داداش زاده، سبحان افتکاری، نادر منتخب، محمد صادق درگاهی، صابر مهتابی، ابوالفضل یعقوب زاده و شهید حاجی زاده.

روابط عمومی

روابط عمومی شهرداری سراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

وضعیت آب و هوای شهرستان سراب

دوشنبه 15 فروردین 1401
https://irimo.ir/far/wd/701-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%A8.html?id=155