روستای گردشگری سهزاب سراب

منطقه نمونه گردشگری آغمیون-سهزاب در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان سراب در مسیر جاده سراب-اردبیل واقع شده است. این منطقه که مساحتی بیش از ۵۰ هکتار را در بر می گیرد، یکی از مناطق بکر و طبیعی شهرستان سراب است. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ های کوه سبلان دارای آب و هوای خنک در تابستان و سرد و یخبندان در زمستان است.

روستای نمونه گردشگری سهزاب سراب

منطقه نمونه گردشگری آغمیون-سهزاب در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان سراب در مسیر جاده سراب-اردبیل واقع شده است. این منطقه که مساحتی بیش از ۵۰ هکتار را در بر می گیرد، یکی از مناطق بکر و طبیعی شهرستان سراب است. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌ های کوه سبلان دارای آب و هوای خنک در تابستان و سرد و یخبندان در زمستان است.

موقعیت کوهستانی منطقه و جریان رودخانه ای که از کوه سبلان سرچشمه گرفته و از روستاهای سهزاب و آغمیون می گذرد، موجب سرسبزی منطقه گردیده و پوشش گیاهی آن بصورت مرتع و یک‌دست است. دامنه ‌های منطقه و حواشی رودخانه در مسیر جریان آب تا روستای آغمیون شکل جنگلی بخود گرفته و درختان خودرو و باغات میوه، زیبایی وصف‌ ناپذیری به منطقه داده است. حاکمیت اقلیم ویژه در این منطقه موجب توسعه محصولات زراعی و لبنی طبیعی شده است. سیب، گلابی، زردآلو و عسل طبیعی تولید شده در باغات و دشت‌ های بهشت‌ گون منطقه از شهرت ویژه برخوردار است.

این منطقه به دلیل جاذبه ‌های قابل توجه طبیعی با قابلیت توسعه گردشگری در سال ۱۳۸۸ به عنوان منطقه نمونه گردشگری به تصویب هیات وزیران رسید.

سهزاب نام روستایی در شهرستان سراب، استان آذربایجان شرقی است. این روستا در دهستان آغمیون جای گرفته است.

قسمت اعظم این منطقه را درختانی همچون بید و سرو و انواع درختان میوه تشکیل داده اند و کوه های مجاور آن با سرسبزی خاص خود بر زیبایی سهزاب افزوده است.

از میان سهزاب رودی در تمام ایام سال جاری است که سلی چای (سهزاب چایی) نام دارد. سلی چای از کوه ها و چشمه های سبلان سر چشمه گرفته و پس از طی مسافتی طولانی به رودخانه آجی چای متصل می گردد. این رود شاهرگ حیاتی زیبایی های سهزاب است که ازاین نعمت خدادادی روستا های مجاور سهزاب نیز بهره می برند. به واسطه این رود پر برکت، پرورش ماهی قزل آلا نیز در منطقه رونق یافته که به سبب آب ناب این رود و محیط سالم سهزاب این ماهی ها از طعم خوبی برخوردارند.

سهزاب سراب

بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط کارشناسان آب شرب سهزاب که از چشمه های این روستا تامین میشود، از بهترین آبهای ایران بشمار می آید. طبیعت سهزاب از نظر سرسبز بودن و زیبایی شبیه شمال ایران است ولی از نظر اقلیمی و شرایط آب و هوایی کاملا با آن متفاوت است و شرجی نیست. سهزاب دارای هوای مطلوب و خنک در تابستان است که به انسان طراوت و شادابی فوق العاده ای می بخشد.

سهزاب بهار و تابستان بسیار زیبایی دارد که توجه پرندگان مهاجر را نیز به خود جلب می کند، از انواع آن می توان به غاز وحشی، لک لک، مرغ دریایی اشاره کرد که هر سال در اوایل بهار چهره دیگری به سهزاب می بخشند.

در طول شش ماه بهار و تابستان سهزاب میزبان گردشگران و مهمانان کثیری از نقاط مختلف کشور است. لازم بذکر است در طول سالهای پیش از انقلاب چندین تن از سناتور های دربار پهلوی (بهادری ها) در این روستا سکنی گزیده بودند که بعد از انقلاب این روستا را ترک کردند ولی آثاری از ویلا و مستغلات آنها در سهزاب بجا مانده است.

سهزاب دارای باغات میوه فراوان است که می توان به زردآلو، انواع سیب، گلابی، آلبالو، آلو، گیلاس، خیار و …اشاره کرد. این نعمت های خدادای بقدری زیاد هستند که اغلب بر پای درختان می ریزند، لقب بهشت ثانی حقیقتا برازنده سهزاب است.

ویژگیهای خاص منطقه سهزاب
۱- رود پرآب سلی چای سهزاب
۲- آب و هوای لطیف و خنک کوهستانی
۳- قرار گرفتن بین دامنه کوهها
۴- مراتع و ارتفاعات وسیع، سرسبز و زیبا
۵- نمای زیبای کوه سبلان از سهزاب
۶- باغات میوه و درختان انبوه و……


منابع:
kojaro.com
jahaniran.ir
sahzab.parsiblog.com
irsabalansahzab.lxb.ir

روابط عمومی

روابط عمومی شهرداری سراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

معرفی روستای زیبای آبرس سراب

چهارشنبه 12 خرداد 1400
آبرس نام یکی از چشمه‌های استان آذربایجان شرقی است. همچنین نام روستایی است که در دهستان رازلیق بخش مرکزی شهرستان سراب و در ۱۱ کیلومتری شهر سراب واقع شده‌است.