هشدار هواشناسی سطح نارنجی در استان آذربایجان شرقی

ئیس سازمان هواشناسی با بیان این‌که تعطیلات نوروزی بارانی است، گفت: احتمال وقوع سیلاب در فروردین ۱۴۰۱ بعید است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سحر تاجبخش درباره تمهیدات این سازمان به‌منظور آگاهی مردم از وضعیت جوی برای سفرهای نوروزی اظهار کرد: هشدارهای مربوط به وضعیت جوی در صورت لزوم هر روز صادر می‌شود و با استفاده از دو نرم‌افزار «پیش‌بینی وضعیت هوا» و «شاهد»، اطلاع‌رسانی به مردم انجام می‌شود و آخرین تحولات جوی را به عموم ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: در سه هفته پیش‌ِ‌رو، بارش‌ها عمدتاً در نیمه شمالی کشور است و نقاط واقع در سواحل خزر در هفته آخر اسفند (24 اسفند تا 1 فروردین) با احتمال بالای 75 درصد بیشتر از 50 میلی‌متر بارش را خواهند داشت.

وی ادامه داد: در هفته اول فروردین 1401 سواحل دریای خزر بیشترین بارش را در سطح کشور خواهد داشت و پیش‌بینی شده است که با احتمال 50 درصد، تا 100 میلی‌متر بارش را در این استان‌ها داشته باشیم.

تاج‌بخش درباره پیش‌بینی دمای هوا در تعطیلات نوروز گفت: طی هفته آخر اسفند شاهد کاهش بین 3 تا 6 درجه‌ای دمای هوا خواهیم بود و هفته اول فروردین همچنان هوا خنک باقی می‌ماند و کمی تعدیل می‌شود که این کاهش‌ دما عمدتاً در نیمه شمالی کشور به وقوع خواهد پیوست.

وی ادامه داد: در نوار جنوبی کشور به‌خصوص سواحل دریای عمان تا حدودی افزایش دما را تجربه خواهیم کرد و در مابقی سواحل جنوبی دمای نرمالی را خواهیم داشت.

تاج‌بخش با بیان اینکه بارش در هفته سوم (هفته دوم فروردین) فعلاً در حد نرمال پیش‌بینی شده است،‌ تأکید کرد: اگر اتفاق خاصی به‌جز این‌ها باشد، حتماً اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه هر سال برای یک هفته قبل از شروع سال نو پیش‌بینی ویژه نوروزی آماده می‌شود، گفت: این گزارش پیش‌بینی تا پایان نوروز را پوشش می‌دهد، علاوه بر آن پیش‌بینی‌های 5روزه نیز به‌صورت معمول هر روز صادر می‌شود و دو بار در روز به‌روزرسانی خواهد شد.

تاج‌بخش با اشاره به صدور هشدارهای جوی در زمان ایجاد پدیده‌های مهم درباره پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوای تعطیلات نوروزی اظهار کرد: تمرکز بارش‌ها در استان‌های نیمه شمالی کشور است و بارش‌های گسترده هفته آخر اسفند بیشتر استان‌های کشور به‌جز بخش‌های جنوب شرق را پوشش می‌دهد.

وی میزان بارش‌ها در هفته دوم اسفند را نرمال اعلام و اضافه کرد: اگر نقشه‌ها تغییراتی را در وضعیت آب‌وهوایی کشور نشان داد، هم در بولتن و هم در گزارش‌های پیش‌بینی‌ روزانه اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان هواشناسی در مورد وضعیت بارش‌ها نسبت به سال گذشته در سال 1400 و پیش‌بینی برای سال آینده و وقوع سیل خاطرنشان کرد: نقشه‌ها تاکنون علائمی مبنی بر وقوع سیلاب را نشان نداده است و بعید است سالی پربارش و سیلی داشته باشیم.

تاجبخش به این موضوع نیز تأکید کرد که وقوع سیلاب به عوامل زیادی بستگی دارد و تنها یکی از آن‎ها ‌بارش است.

وی افزود: حجم کمِ بارش هم می‌تواند به‌دلایلی مثل تغییر مسیر آب یا کاربری اراضی،‌ به وقوع سیل منجر شود، برای مثال در استان قم بارش کم و به‌حجم تنها 6 میلی‌متر بود اما سیلاب سنگینی در جاده قم به اراک اتفاق افتاد و چون مسیر آب را بسته بودند، آب وارد جاده شد.

رئیس سازمان هواشناسی خاطرنشان کرد: در رخداد سیلاب مسئله زیرساخت‌ها بسیار مهم‌تر از حجم بارش است و می‌تواند بارش را به نعمت یا نقمت تبدیل کند.

مقایسه بارش‌ها در سال 1400 نسبت به سال گذشته

تاج‌بخش با یادآوری اینکه سال آبی از اول مهرماه هر سال تا 31 شهریور سال بعد محسوب می‌شود، اضافه کرد: سال گذشته یعنی اول مهرماه 99 تا 31 شهریور 1400 سالی کم‌بارش و یکی از بدترین سال‌ها از لحاظ میزان بارش بود تا جایی که 30 درصد زیر حد نرمال را طی این سال تجربه کردیم.

وی ادامه داد: شرایط بارش‌ها در سال 1400 بهتر بود اگرچه همچنان حدود 14 الی 15 درصد زیر نرمال قرار دارد.

رئیس سازمان هواشناسی تأکید کرد: مسئله مهم این است که سال گذشته سالی خشک بود اما به‌خاطر اینکه دو سال قبل از آن، با تر‌سالی همراه بودیم، ذخیره خوبی پشت سدها بود و ذخیره برف قابل‌ملاحظه‌ای روی کوه‌ها وجود داشت، به همین دلیل ذخایر موجود، بارش‌ها را جبران کرد و کم‌آبی خیلی محسوس نبود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط امروز با توجه به اینکه منابع آبی مصرف شده و سال گذشته هم ذخیره یا جایگزینی فراهم نشده، از لحاظ تأمین آب شرایط بدتر است.

به‌گفته تاجبخش ممکن است مقدار بارش هم به حد نرمال برسد اما این بارش نمی‌تواند سدها را پر کند و ازآن‌جایی که بارش برف هم تمام شده است احتمال مشکل در تابستان وجود دارد.

روابط عمومی

روابط عمومی شهرداری سراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

وزش باد، بارش برف و باران تا اواخر روز چهارشنبه این هفته در شهر سراب

دوشنبه 1 فروردین 1401
در نواحی سردسیر و کوهستانی استان، کولاک برف لغزندگی، اختلال در تردد، مه گرفتگی و کاهش دید و تداوم بسته شدن راه‌ها و در نواحی گرمسیر احتمال بارش تگرگ، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب و احتمال اصابت صاعقه دور از انتظار نیست و توصیه می‌شود از سفر‌های غیرضروری اجتناب و اقدامات پیش گیرانه انجام گیرد.